TDV 2022’de 149 ülkede 30 milyon kişiye yardım yardım ulaştırdı


Türkiye’de ve 149 ülkede insani yardım faaliyeti gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV), 2022’de 40 milyondan fazla ihtiyaç sahibine yardım ulaştırıldığı bildirildi.

TDV Genel Müdürü İzani Turan, yaptığı yazılı açıklamada, eğitimden sosyal faaliyetlere, barınmadan gıdaya, afetle mücadeleden acil insani yardımlara ve dini hayatı destekleme faaliyetlerine kadar hayata dokunan her alanda çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre gayrisafi milli hasılaya oranla Türkiye’nin, dünyanın en çok yardım yapan ülkesi olduğunu hatırlatan Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Hayırsever milletimizin destekleriyle insanların yardıma muhtaç olduğu zor günlerde, her zaman yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Yurt içinde ramazan ve kurban dönemlerinin yanı sıra deprem, sel, yangın gibi afetler sonrasında ihtiyaç sahiplerinin yanına koşarken yurt dışında da Türk milletinin yardımlarını bekleyen mazlumları yalnız bırakmıyoruz. ‘Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar’ hedefinden güç alarak ülkemizde ve dünyada toplumsal barış ve huzuru, toplumun dini, sosyal ve kültürel gelişime yönelik her faaliyeti önemsemekte ve çıkılan bu hayır yolunda yapılan yardımlarla sevinç kapılarının anahtarı olmayı sürdürmekteyiz. Bu kapsamda Vakfımız 2022 yılında 40 milyondan fazla insanın yardımına koştu.”

– Yurt içinde 10 milyondan fazla kişiye yardım

Türkiye’nin 7’den 70’e hayırda yarıştığını belirten Turan, şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde 2022’de 700 bin fidan dikimi gerçekleştirdik. 1 milyon 246 bin kişiye ramazan yardımı, 2 milyon kişiye kurban yardımı, 10 bin öğrenciye burs desteği, 15 bin öğrenciye kırtasiye desteği, 1003 şubemizle 3 milyon ihtiyaç sahibine ayni ve nakdi yardım, Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından yürüttüğümüz projelerle 2 milyon kişiye yardım, 2 milyon kişiye zekat yardımı, 150 bin kişiye adak ve akika gibi kurban yardımları olmak üzere yurt içinde 10 milyondan fazla kişiye dokunduk.”

Turan, afetlere karşı hızlı ve doğru şekilde müdahale etmek amacıyla 6 ilde AFAD’ın çatısı altında arama-kurtarma ekipleri kurduklarını belirterek, bu ekipleri kısa süre içinde 81 ilde kurmayı hedeflediklerine işaret etti.

Mobil mutfak tırı, mobil ikram araçları ve mobil mescit ile olası afette bölgedeki insanların, sahada çalışan personelin beslenme ve dini ihtiyaçlarını karşılamak için hazır bulunduğunu aktaran Turan, TDV’nin Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından “Beslenme Akreditasyon” sertifikası alan ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlattı.

Afetlerden olumsuz etkilenenleri yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Turan, Bartın’daki selde, Antalya’daki sel ile orman orman yangınında, Düzce’deki depremde ve Bartın’daki maden kazasında 250 bin kişiye yardım ulaştırıldığını hatırlattı.

– 149 ülkede 30 milyon kişiye yardım

Turan, birçok şehirde faaliyet gösteren “hayır çarşıları” aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz alışveriş yapmasına imkan sağladıklarını da belirterek, şunları kaydetti:

“2022 yılında ramazan ve kurban faaliyetlerimiz kapsamında başta ülkemiz olmak üzere eğitim, su kuyusu, kriz bölgeleri gibi başlıklar altında 149 ülkede 30 milyondan fazla ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdık. Kimi zaman sıcak bir gülümseme, kimi zaman bir tas çorba, kimi zaman sıcak bir yuva ama en önemlisi de kardeş olduk. Ulaştırdığımız yardımlarla mazlumlara yalnız olmadıklarını hissettirdik.”

Turan, vakfın, “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla yürüttüğü vekalet yoluyla kurban kesim çalışmasıyla bu yıl Türkiye’de ve 82 ülke toplam 375 bölgede kesilen 525 bin 550 hisse kurbanı yaklaşık 20 milyon mağdura ulaştırdıklarını kaydetti.

– 350 su kuyusu açıldı, 250 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi

Ramazan yardımları kapsamında ise 83 ülke 273 bölgede yaklaşık 895 bin kişiye yardım ulaştırıldığını ifade eden Turan, “Bir Damla Hayat” projesi çerçevesinde bu yıl 25 ülkede 350 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açarak 2 milyona yakın kişinin temiz içme suyundan istifade etmesini sağladıklarını açıkladı. Turan, projenin başladığı tarihten bugüne kadar 39 ülkede, derinlikleri 50 ile 500 metre arasında değişen 1150 su kuyusu ve vakıf çeşmesini tamamlayarak faaliyete geçirdiklerini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile yürütülen “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında da 2022’de bastırılan mealli Kur’an-ı Kerimleri 36 ülkeye ulaştırdıklarını vurgulayan Turan, şöyle devam etti:

“2022 yılında 89 bini yurt içinde, 161 bini yurt dışında olmak üzere toplamda 250 bin Kur’an-ı Kerim’i ihtiyaç sahiplerine hediye ettik. Projeyi hayata geçirdiğimiz 2015 yılından bu zamana kadar 40 dil ve lehçede bastırmış olduğumuz 1 milyon 497 bin 838 Kur’an-ı Kerim’in ülkemizle birlikte 85 ülkede dağıtımını gerçekleştirdik.”

Turan, Suriye’de savaşın başladığı ilk günden itibaren savaş mağdurlarının yaralarını sarmaya çalıştıklarını da dile getirerek, “Bir İyilik Sıcak Bir Yuva” projesi kapsamında, 2022’de İdlib ve Azez bölgelerinde 5 bin 676, toplamda ise 10 binden fazla konutu tamamladıklarını aktardı.

Halen Arakan, Yemen, Filistin ve Lübnan gibi bölgelerde de yardım çalışmalarının yürütüldüğüne işaret eden Turan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Allah’ın yarattığı her bir canlıyı O’nun emaneti olarak görüyoruz. Bu yıl da dünyanın dört bir yanında yolumuzu gözleyen mazlum ve mağdurun umudu olduk. Farklı coğrafyalarda farklı dilleri konuşuyor olsak da muhtaçlara hayırsever milletimizin yardımlarını ulaştırmış olduk. Yurt içi ve yurt dışında toplamda 40 milyondan fazla kardeşimize hayırseverlerimizin emanetlerini ulaştırarak yaşadıkları zorlukları bir nebze de olsa gidermeye gayret ettik.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*