Karesi Bey kimdir, oğlu nasıl öldü? Kuruluş Osman Kalem beyin oğlu Karesi Bey nasıl öldü? Tarihte Karesi Bey var mı? Osmanlı döneminde Karesi Bey var mı?


Karesi Bey kimdir, oğlu nasıl öldü? Kuruluş Osman Kalem beyin oğlu Karesi Bey nasıl öldü? Tarihte Karesi Bey var mı? Osmanlı döneminde Karesi Bey var mı?

Karesi Bey nasıl öldü? Kuruluş Osman dizisinde Karesi Bey ilgi gördü. Karesi Bey dizi ve filmler başta olmak üzere kitaplarda da yer almaktadır. Birçok kişi de Karesi Bey isminin tarihteki önemini araştırıyor. Peki ama Karesi Bey kimdir?

Karesi Bey kimdir?

Kalem Bey veya Kalem Şâh, Karesi Bey’in babasıdır. Doğum tarihi 1250 yılı olarak tahmin edilse de kesin doğum tarihi bilinmemektedir. Bizans kaynaklarında Kalamis olarak geçmektedir. Bazı kaynaklara göre Karesi Beyliği’ni oğlu Karesi Bey’in kurduğu söylenmektedir. Germiyanoğullarıyla birlikte gelerek Balıkesir çevresini aldıkları yazmaktadır. 
Karesi Bey kimdir, oğlu nasıl öldü Kuruluş Osman Kalem beyin oğlu Karesi Bey nasıl öldü Tarihte Karesi Bey var mı Osmanlı döneminde Karesi Bey var mı

Karesi Bey veya Karasi Bey 3 ile 14. yüzyılda yaşamış, Karesi Beyliği’nin ilk beyi ve Kalem Bey’in oğludur. Gerçek adı İsa olduğu için herkes ona “Kara İsa Bey” demişlerdir. Beyliğin yönetimini 1328’de kardeşi Demirhan Bey’e (1328-1345) bırakmıştır.

Mudebbir (Düzenleyici) bir hükûmet reisi olan Karesi bey Marmara ve Adalar Denizi sahillerini elde ettikten sonra bir deniz kuvvetleri tedarikine de önem vermiş ve donanma meydana getirmiştir. Karesi Bey 1330 (Hicri 751)’de ölmüştür.

Karesi Bey siyasetiyle memlekette Türk nüfusunu arttırdığı gibi İç Anadolu Bölgesi’nde Moğolların zulüm baskısından kaçan Türklere de memleketinin kapılarını açtığından bu surette birçok nüfus da Karesi ilini hicret ile Karesi hükümetinin önemini arttırmışlardır. Karesi’deki Çepnilerin Karesi Bey ile birlikte bu havaliye göç ettiğine dair Rezm gazetesindeki makaleden bazı notlara göre ise; Çepni Türkleri Oğuz’un Dağhanoğulları’dandır.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*