Her 5 kişiden birinde görülüyor, günlük yaşamı zindan ediyor!


Her 5 kişiden birinde görülüyor, günlük yaşamı zindan ediyor!

Halk arasında kurdeşen adıyla bilinen ürtiker hastalığı deride kaşıntılı kızarıklık ve kabarıklık şeklinde ortaya çıkıyor. Her 5 kişiden birinde görülebilen akut ürtiker; tüketilen gıdalar, böcek sokmaları, kullanılan ilaçlar, enfeksiyon ve stresle tetiklenebiliyor. Viral enfeksiyonlar, bağırsak parazitleri, sinüzit, diş çürükleri ve tiroid hastalıkları gibi bazı hastalıklar da kronik ürtikere yol açabilir. Ürtikerin her zaman alerjik bir reaksiyon olmadığını söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıkları Prof. Dr. Özlem Dicle hastalıkla ilgili merak edilenleri anlattı.

Prof. Dr. Özlem Dicle, “ürtikerin pek çok nedeni vardır.” diyor. Tüketilen gıdalar, böcek sokmaları, kullanılan ilaçlar, aşılar, enfeksiyonlar, çeşitli iç hastalıkları, sıcak, soğuk , güneş, basınç gibi fiziksel uyaranlar ve hatta stresle ile hastalık tetiklenebiliyor. Covid 19 pandemisinde de hem enfeksiyona hem de aşılara bağlı ürtiker vakalarının görüldüğünü belirten Prof. Dr. Dicle, akut ürtiker ve kronik ürtiker diye iki çeşidi olan ürtikerin her yaşta ve her cinste görülebildiği konusunda uyarıyor. Toplumda hayatı boyunca bir kez ürtiker atağı geçirenler yaklaşık %20 civarında.

 

Tedavide, eğer belirlenebildiyse sorumlu olan ilaçlar ve gıdalar gibi tetikleyicilerden kaçınmak gerekiyor. Prof. Dr. Dicle, ürtiker tedavisi için “antihistaminikler adını verdiğimiz ilaçların kullanılması temel tedavi yöntemidir.” diyor.

Prof. Dicle, “akut ve kronik ürtiker arasında klinik bulgular açısından fark yoktur.” diyor ve belirtilerini açıklıyor.

Ürtiker gün içerisinde dakikalar ve saatler içinde geriler ancak reaksiyonun şiddetine göre yerlerine yenileri çıkmaya devam edebilir.

Yakınmalar haftalar hatta aylarca sürebilir. Eğer ürtiker atakları 6 haftadan uzun bir süredir devam ediyor ise kronik ürtiker gelişmiş demektir. Bu durumda altta yatan enfeksiyonlar, alerjik durumlar veya bazı hastalıkların olup olmadığının ayrıntılı olarak araştırılması gereklidir.

Özellikle bağırsak parazitleri, sinüzit, diş çürükleri gibi kronik hastalıklar, tiroid bezi hastalıkları kronik ürtikere yol açabilir.

Kronik ürtiker ortalama 1 yıl veya daha uzun sürebilir.

Bu hastaların yaklaşık %25’inde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra altta yatan sebep bulunarak tedavisi yapılır.

Nedeni bulunamayan olgularda otoimmün reaksiyona (kişinin antikorlarının kendi hücrelerine reaksiyon göstermesi) bağlı olarak ürtiker geliştiği düşünülmektedir.

Bu hastalarda anti histaminiklerden yanıt alınmazsa farklı tedavi yollarına başvurulur.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.