Ali Koç: Bu ligi kovid durduramadı, Erden Timur mu durduracak?

[ad_1]

Ali Koç: Bu ligi kovid durduramadı, Erden Timur mu durduracak?

ALİ KOÇ’UN AÇIKLAMALARI:

Uzun süre sonra hiç istemediğimiz bir konuyla ilgili sizlerle beraberiz. Dikkat edenler olmuştur, son zamanlarda 3 defa, biri 5 Kasım, biri 24 Kasım, biri de 28 Kasım’da olmak üzere MHK ile ilgili bazı söylemlerde bulunmuştum. TFF’nin kronikleşmiş hakem sıkıntısını gidermek için samimi şekilde çalıştığını yeni metotlar getirdiğini, yeni testler getirdiğini, bir dönüşüm olduğunu ancak bu dönüşümün başarılı olması için MHK’nın aynı yolda yürümesi gerektiğini söylemiştim.

Erden Timur: Golün neden iptal edildiğiyle ilgili biz de açıklama bekliyoruz

Erden Timur: Golün neden iptal edildiğiyle ilgili biz de açıklama bekliyoruz

Fenerbahçe olarak ciddi şüphelerimiz olduğunu, hoşumuza gitmeyen şeyler olduğunu belirtmiştim. Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar bizi ciddi şekilde rahatsız etmiştir. Dün geceki maçtan sonra endişelerimiz tavan yaptı, zirve yaptı. Hakem hatası, şampiyonluk yarışındaki diğer takımlara da dezavantaj sağlamıştır. Dün gece oynanan maçın, bir hakem hatası yüzünden bir takımın avantaj sağlaması değil, şampiyonluk için yarışan takımlara ve Sivasspor’un yarıştığı kulvarda da bir değişikliğe yol açtığını ifade etmek istiyorum.

CİDDİ ŞEKİLDE RAHATSIZ ETTİ

TFF’nin kronik hakem sıkıntısını gidermek için samimi şekilde çalıştığını ve yeni metotlar getirdiğini, yeni testler getirdiğini, bir dönüşüm olduğunu ancak bu dönüşümün başarılı olması için MHK’nın da aynı yolda yürümesi gerektiğini söylemiştim. Fenerbahçe olarak ciddi şüphelerimiz olduğunu, hoşumuza gitmeyen şeyler olduğunu belirtmiştim. Sivasspor – Galatasaray maçında yaşananlar bizi de ciddi şekilde rahatsız etmiştir.

SERKAN ÇİMEN İÇİN AÇIKLAMA YAPTIK

Bu bir ekip işi olduğu için, zorluk derecesi bu kadar yüksek olan bir maça Halil Umut Meler ve uzun süredir birlikte maç yönetmediği yardımcı hakemini atamak garip. Biz bu iki ismin en son ne zaman beraber maç yönettiğini bulamadık. Serkan Çimen için açıklama yaptık. Trabzonspor maçında bir hakem hatası olduğunu söylemiyorum ancak bunu yapmak garip. 46 yardımcı hakem var, böyle bir maça hangi hakem atanmasın diye sorulsa, Serkan Çimen çıkar.

HAKEM ÜÇLÜLERİ BOZULMAYA BAŞLADI

Federasyonda bize çok güzel bir sunum yaptılar. Nasıl hakem ataması yapıldığını gösterdiler. Hakem-takım ilişkisi kriteri var. Hakem bir takımın maçına görevlendirilmek istemiyorsa, o takımın hiçbir maçına görevlendirilemez maddesi var. Yapay zeka ile birlikte eskiden alışık olduğumuz hakem üçlüleri bozulmaya başladı. Hakemlik bir ekip işi. Merkez Hakem Kurulu, Federasyonu ‘yapay zeka’ kılıfıyla uyutuyor.

RAPORU BAŞKALARI GİRİYOR

Hakem-takım ilişkisi kriteri var. Hakem bir takımın maçına görevlendirilmek istemiyorsa, o takımın hiçbir maçına görevlendirilemez maddesi var. Arda Kardeşler ve Erce Kardeşler örneği var… Yaşar Kemal Uğurlu’nun ise Adana Demirspor ve Trabzonspor maçına atanmak istemediği söylendi. Bu durumu araştırdık, böyle bir şey yok. Anladığımız şu, bu raporu hakem değil başkaları giriyor.,

ERKAN ÖZDAMAR TESTİ GEÇEMEDİ

Yakın zamanda FIFA listeleri çıktı. Bunda da tuhaflık var. Erkan Zengin diye bir hakem var. Orta hakem olarak ligde maçını bulamadık. Kayserispor-Galatasaray maçında vahim bir hata yapıyor, uzun süre maç alamıyor. Ancak bu arkadaşımız FIFA VAR listesine alınıyor. Erkan Özdamar’ın askerlikle alakalı çürük raporu var. Birinin askere gitmekle alakası fiziki bir problemi varsa ki herkesin olabilir… Bu hakem nasıl hakemlik yapabiliyor? Bu arkadaşımız sezon başındaki hakemlik testini geçemiyor ve sakat olduğu ifade ediliyor. Bu hakem de 4 maç yönettikten sonra FIFA listesine alınıyor. MHK’deki arkadaşlar sevdikleri ya da yönlendirebilecekleri hakemi öne mi çıkarıyorlar? Bundan tam emin değilim. Bunu sistemdeki gariplikleri belirtmek için anlatıyorum.

N’KOUDOU’YU ATAMADILAR

Hakemlerin haksız yere performansı ödüllendiriliyor ve bu diğer hakemlere bilinçaltında bir mesaj veriyor. Birkaç gün önce Atilla Karaoğlan, N’Koudou’yu atamıyor. Kötü bir niyet söylemiyorum, bilinçaltında atamıyor.

YASİN KOL’UN HAKEMLİĞİ BİTİRİLECEK

Ali Palabıyık Galatasaray maçında hata yapıyor. Çok uzun süre maç alamıyor. Yasin Kol Beşiktaş maçında hata yapıyor. yalnızca 3 maç verildi. Hatta kendisinin Süper Lig hakemliği de bitirilecek. Yani Süper Lig’de artık maça çıkamayacak. Alt kademelerde maça çıkmak ister mi kendi bilir ama artık Süper Lig’de maça çıkamayacak. O zaman böyle çok daha fazla durumla karşılaşabiliriz. Bu düzenin bu hale gelmesinde ana aktör olan insanlarla gereken dönüşümü gerçekleştiremezsiniz. Sen yapay zekaya şu hakem şu maça atanmayacak diye koyuyorsan ve hakemin bundan haberi yoksa, yapay zeka nasıl düzgün çalışabilir?

BU TİYARONUN PARÇASISINIZ

Mehmet Büyükekşi’ye de söylüyorum. Niyetinizden şüphemiz yok, destekçiniziz. Ancak bu gidişata ağır ve radikal kararlar almazsanız, siz de bu tiyatronun bir parçasısınızdır ve biz bunu sorgulamaya başlarız. Bu adamlar hakem eğitimine önem vermediği için, kayırdıklarımızı öne çıkaralım kayırmadıklarımızı devreden çıkaralım zihniyetinde oldukları için yeterli hakem yok.

KİMSE NEDENİNİ BİLMİYOR

Dün nizami bir gol iptal edildi. Kimse nedenini bilmiyor. Dünkü olayı, Türk futbolunun geleceği için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Daha 15. haftadayız, bunu düzeltecek vaktimiz var. Dünkü olaylardan ders alıp doğru adımları atarsak, bu düzelebilir. Erden Timur, ‘Kıyamet koparılıyor’ dedi. Evet koparılıyor. Size ne oluyor diyemezsiniz çünkü biz de yarıştayız. Tüm takımlar yarışın içinde. Biz buraya sırf bu olay için çıkmadık, kasım ayında 3 defa konuşmamıza rağmen bu olay yaşandığı için buradayız. Yıllar önce Aziz Yıldırım, ‘Ne şikesi memleket elden gidiyor’ demişti. Ben de ‘Ne hakem hatası, memleket meselesi’ diyorum. Bu işin arkasında başka şeyler olabilir.

HAKEM OFSAYT DEMİŞ

Orta hakem faul şüphesiyle VAR’a gitti, ofsayt İle geri döndü. Emin misin diyeceksiniz. Evet eminim, Sivasspor cephesiyle konuştum. Hakem onlara ofsayt demiş. Çizgi yanlış çizildi, yanlış çizildiği fark edilince geri dönüş olmadı iddiası var. Böyle bir şey varsa maç iptal edilir. Kural olarak demiyorum, vicdan olarak diyorum.

YAŞANAN OLAY HERHANGİ BİR OLAY DEĞİL

Bizim Göztepe maçımızda bu kadar uzun VAR incelemesi olmuştu. Yaklaşık 4 dakikaydı. Dünkü 5 dakika incelendi. Bugüne kadar hangi VAR incelemesinde hakemin elinde kaleme benzer bir objeyle bir şeyler yaptığını gördük? Dünkü maçta yaşanan olay herhangi bir olay değil.

SİVASSPOR EN BÜYÜK MAĞDUR

Bu yapılanlar hepimizi birbirimize düşürecek. Sivasspor en büyük mağdur, dünkü açıklamalarına çok büyük saygı duyuyorum. Çok daha fazla şey söyleyebilirlerdi ancak olgun davrandılar ve federasyondan açıklama istediler. Bizim her yerde elimiz yok. Bize daha önce VAR kayıtları da verilmedi. İnşallah soru işaretlerini giderecek açıklama yapılır. Ben dünkü durumu çok büyük bir fırsat olarak görüyorum. Şu ana kadar niyetinden şüphe etmediğim federasyonun, gerçek anlamda niyetini burada göreceğiz.

FEDERASYON İYİ NİYETLİ AMA TECRÜBESİZ

Yapay zeka sistemi yeni bir sistem. Bu sistemi koymak bile federasyonun niyetini gösteriyor. Federasyonumuz iyi niyetli ancak tecrübeli değiller. Fakat getirilen sistem doğru işlerse, büyük fayda getirir. Bizim şüphemiz, verilerin manipüle edildiği. Yan hakemlerin atamasını bize göstermediler. Niye göstermediler bilmiyorum. Niyet iyi, yeni sistem uygulanmak isteniyor ancak yapay zeka diye de her şey doğru olacak diye bir şey yok. Toplum bilgilendirilmeli.

İNŞALLAH DERBİYE ETKİ YAPMAZ

Her derbi öncesi soru işaretleri ve kuşkular var. Bu seferki, oluş şekli açısından iyi olmadı. İnşallah derbiye hiçbir etki yapmaz. Ne kadar çok kulüp konuşursa, ne kadar çok kulüp samimi olarak değişiklik isterse ancak o zaman düzelebiliriz. İnşallah yaşananların derbi atmosferine olumsuz bir etkisi olmaz.

YABANCI HAKEM TALEBİ REDDEDİLDİ

Yabancı hakem konusu defalarca Kulüpler Birliği’nde ve TFF’de konuşuldu. Araştırmalar yapıldı. Suudi Arabistan ve Yunanistan dışında kullanan yok. TFF, yabancı hakem getirilmesinin Türk hakemlerin moralini bozacağı gerekçesiyle bu talebi reddetti.

AĞLAMAYANA MAMA YOK

Erden Timur’un aldığı cezayla alakalı benim ahkam kesmemin bir anlamı yok. Sokak tabiriyle ‘Ağlamayana mama yok’ diyebiliriz. İlk dönemlerde acemiydik ancak son dönemlerde yoğurt yiyişimiz değişti. Haklı olmak değil, haklı kalmak önemli. İyi niyetli olmak değil, iyi niyetli olduğuna inanılması önemli.

ÖZGÜÇ TÜRKALP DERHAL EMEKLİ OLMALI

TFF, bize Trabzonspor maçından önce ziyaret gerçekleştirecekti ancak biz maçtan sonra olsun, yanlış anlaşılmasın dedik. Algı olarak çok yanlış yerlere gitti. İnşallah ocak ayının ilk haftasında görüşeceğiz. Bize de birkaç tane kırmızı kart verildi ancak sesimizi çıkarmadık. Dün bir kart olayı var, bunu Valencia yapsa ne olurdu? Adam Valencia’yı görmeden attı. Eğer bu olaylar sokağa inerse, kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışıyorlar. Özgüç Türkalp, bir an önce hakem sisteminden çıkarılmalı. Dünkü maçın sorumlusu tamamen o. Derhal emekli olmalı.

ARAŞTIRMA İÇİNDEYİZ

Ortada gruplaşmalar ve hesaplaşmalar var. Bu durumdan Türk futbolu zarar görmekte. Bu karmaşık yapıda, kendini koruyup bundan faydalanmaya çalışan kulüpler var. Ancak şu andaki federasyona böyle bir şey diyebileceğimizi düşünmüyorum. Yakında sizi şaşırtacak bilgilerle geleceğiz, araştırma içindeyiz.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ’YE UYARIMI YAPTIM

Mehmet Büyükekşi futbolun içinden gelen biri değil. Tüm kurulları kendisi hazırlamamıştır. Ben ona bu kişilerle alakalı gerekli uyarıları yaptım. Biz koskoca 80 milyonluk ülkede inanabileceğimiz, hata yaparsa sağlık olsun diyebileceğimiz bir insan bulamıyoruz. Biz Fenerbahçe’nin hakkını koruduğumuza inanıyoruz.

BU FEDERASYON SON ŞANSIMIZ

Ne yazık ki hala, iyi oynamanın kazanmak için yeterli olmadığı bir futbol iklimindeyiz. Bu federasyon son şansımız. Bunu zamanında Nihat Özdemir’e de söylemiştim ancak yanılmışım. Bu dönüşümün yapılabilmesi için Fenerbahçe olarak üstümüze düşeni yapacağız. Bu durumdan farklı bir davranışımız şu an yok.

ERDEN BEYİN SAMİMİYETİ SORGULANIR

Erden Bey’i çok iyi tanımıyorum. Ne kadar çabaladığını, uğraştığını biliyorum. İyilik kazansın dedi. Ben de her zaman bundan bahsediyorum. Çocuklarıma bunu öğretiyorum. Ancak iyilik kazanacaksa, ilk Fenerbahçe kazanır. Erden Bey duruma sadece Sivasspor’un golü üzerinden baksa, bunu devrim yaratacak bir durum olarak değerlendirip saygı duyardım. Ancak bunun büyütüldüğünü düşünerek yaklaşırsanız, samimiyetiniz sorgulanır. Siz böyle derseniz, biri çıkıp ‘Neden yıllarca konuşulan hakem hataları hep Galatasaray lehine?’ diye sorar. Veya ‘Neden bir takım VAR konuşmalarını alıyorken başka takım bunu diyemiyor?’ der. Biz onlara 21’i aleyhimize, 5’i lehimize olan pozisyonlar yolladık. Bunları yayınlarlarsa, yani doğru yaparlarsa çok fayda sağlar diye düşünüyorum. Bu ligi kovid durduramadı Erden Timur mu durduracak Allah aşkına.

[ad_2]

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*